Nowe łazienki wyglądają czysto i pięknie dzięki jasnym białym liniom fug. Niestety to właśnie w tych miejscach najbardziej widoczne są zabrudzenia, a także narażenie na nadmierną wilgoć. Po kilku latach zamieniają się w wyblakły, szary i niestety zapleśniały materiał budowlany, co zauważalnie pogarsza wygląd łazienki. Istnieją różne sposoby czyszczenia fug w łazience, aby przywrócić im lśniącą biel.
Jeśli chcesz, aby Twoje fugi jak najdłużej pozostały czyste, zwróć szczególną uwagę na ich pielęgnację i odpowiednią profilaktykę. Zalecamy od czasu do czasu oczyścić je w ramach regularnego czyszczenia łazienki środkiem do czyszczenia, nawet jeśli nie są one zauważalnie zatkane. Dezynfekuje to przestrzeń między płytkami i zapobiega ryzyku wystąpienia pleśni i rozprzestrzeniania się mikroorganizmów.
Zniszczenie spoin najczęściej ma miejsce w łazienkach, gdzie przez długi czas utrzymuje się wysoka wilgotność wynikająca z niedostatecznej cyrkulacji powietrza. Główną profilaktyką jest częsta wentylacja. Jeśli masz okna w łazience, otwieraj je regularnie po prysznicu lub kąpieli. Zapewnisz sobie szybką wymianę wilgotnego wydychanego powietrza na świeże.
Jeśli nie masz okna w łazience, nie zostawiaj pokoju zamkniętego na dłuższy czas. Zalecamy pozostawienie drzwi do łazienki otwartych na jakiś czas w ciągu dnia, a przynajmniej po prysznicu lub kąpieli. Głównym warunkiem zapewnienia wysokiej jakości cyrkulacji powietrza jest zainstalowanie wystarczająco mocnego wentylatora wyposażonego w ochronną kratkę wentylacyjną. Nowoczesne systemy wentylacyjne wyposażone są w czujnik wilgotności, dzięki czemu w razie potrzeby włączają się automatycznie.
Unikaj gromadzenia się wody na podłodze.
Złącza są najbardziej podatne na uszkodzenia na podłodze, gdzie występuje bezpośredni kontakt z wodą. Dlatego też, oprócz płytek wokół wanny czy prysznica, najbardziej podatne na gnicie są fugi pomiędzy płytkami na podłodze. Z tego powodu zaleca się zapobieganie gromadzeniu się wody na podłodze poprzez odpowiednie nachylenie jej i zainstalowanie odpływu podłogowego o wystarczającym przepływie wody.
W nowoczesnych łazienkach coraz częściej stosuje się prysznice bez brodzika, w których odprowadzanie wody rozwiązuje się poprzez zamontowanie odpływu podłogowego. W tym przypadku bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju rynny, która charakteryzuje się dużym przepływem wody oraz łatwością demontażu, co pozwala na bezproblemowe czyszczenie. Dzięki temu spoiny pomiędzy płytkami w strefie prysznica przez długi czas nie będą narażone na bezpośredni kontakt z wodą i na długo zachowają swój pierwotny wygląd.
Jak naprawić szwy między płytkami
Jeśli spoiny pomiędzy płytkami w Twojej łazience są popękane lub wypadają, nie należy rozwiązywać problemu poprzez fugowanie. W takim przypadku warto pomyśleć o całkowitej wymianie fugi, dzięki czemu nie będziesz musiał rozwiązywać problemu jeszcze przez kilka lat. Po tym stawy znów zabłysną nowością, a Ty nie będziesz już musiał martwić się o ich czyszczenie. Aby usunąć stare spoiny, użyj specjalnego noża, uważając, aby nie uszkodzić powierzchni materiałów okładzinowych. Usuń pozostały roztwór i odkurz lub przedmuchaj pustą przestrzeń. Następnie zacznij nakładać nową zaprawę.
W pomieszczeniach o dużej wilgotności należy stosować wysokiej jakości szpachlówki na bazie silikonu, które są w stanie wytrzymać nadmierne obciążenia i wilgoć. Wysokiej jakości chemia budowlana zawiera także specjalne składniki o właściwościach antybakteryjnych, które zapobiegają tworzeniu się pleśni. Po wylaniu zaprawy dokładnie wygładź spoiny gąbką i poczekaj, aż stwardnieją.
3 wskazówki dotyczące czyszczenia i odnawiania wyblakłej fugi
Usunięcie starych szwów wydaje się zbyt trudne, ale czy chciałbyś chociaż częściowo odświeżyć swoje wyblakłe szwy i przywrócić im pierwotny wygląd? Możesz zacząć je naprawiać lub czyścić. Zazwyczaj do czyszczenia stosuje się specjalne środki chemiczne do czyszczenia spoin, ale istnieją metody alternatywne.
1. Napraw szwy farbą
Jednym ze sposobów przywrócenia wyblakłych szwów jest nałożenie na nie specjalnej powłoki. Na rynku znajdziesz farby o różnych odcieniach, które nakłada się bezpośrednio na oczyszczone i wysuszone fugi za pomocą cienkiego pędzla. Jeśli oryginalna biała fuga zmieniła kolor na szary i nie można go już zmyć, można przywrócić jej jasny biały kolor, nakładając nową farbę w celu pokrycia oryginalnej powłoki.
2. Czyszczenie parą szwów
Skutecznym, delikatnym, a zarazem szybkim sposobem na odnowienie wyblakłych szwów jest ich dokładne oczyszczenie parą. W tym celu stosuje się specjalną myjkę parową, która w przeciwieństwie do środków ściernych i chemicznych jest delikatniejsza dla mas spoinowych, a także płytek. Wysoka temperatura niezawodnie usuwa osadzony brud, a także zapobiega tworzeniu się pleśni i kamienia. Podczas korzystania z odkurzacza parowego należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z drewnianymi meblami łazienkowymi lub framugami drzwi. Wysoka wilgotność i temperatura mogą uszkodzić te powierzchnie.
3. Ocet, soda oczyszczona i wybielacz
Możesz także użyć szeregu produktów, które zwykle masz w domu, aby wyczyścić brudne, szare lub wypełnione pleśnią fugi w łazience. Fugę można oczyścić na przykład octem, sodą oczyszczoną lub wybielaczem. Substancji tych nie należy jednak ze sobą mieszać. Na przykład zmieszanie kwasu octowego z chlorem powoduje powstanie toksycznego chloru gazowego. Na fugę nałóż jeden z powyższych produktów i wyszoruj szczoteczką, a następnie usuń luźne zabrudzenia starą szczoteczką do zębów. Pozostaw na chwilę i spłucz czystą wodą.
Przed czyszczeniem fug w łazience oceń ich stan. Może się okazać, że łatwiej jest całkowicie przerobić stare złącza, niż dokładnie oczyścić lub tymczasowo naprawić stare złącza. Jeśli do czyszczenia używasz octu, sody oczyszczonej lub wybielacza, nie mieszaj ich. Unikaj ryzyka reakcji chemicznej.